SZC logo

Kiskunhalasi Szakképzési Centrum

OM kód: 203042/009 | 6100 Kiskunfélegyháza, Kossuth u. 34.

Intézmény logo

Kiskunhalasi SzC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA

Projektek

Határtalanul 2019

„Vonjuk szorosabbra a testvériskolai együttműködésünket” című 2019-es Határtalanul pályázat megvalósítása HAT-19-02-0306

 

A „Vonjuk szorosabbra a testvériskolai együttműködésünket” Határtalanul programunkat a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Líceum testvériskolánkkal közösen valósítottuk meg 2019. október 24. és 28. között. Az indulás előtti napokban felkészítést tartottunk, ahol a kiutazó tanulók részletesen megismerhették a Trianoni békediktátum részleteit, az elcsatolt területek magyarságának aktuális körülményeit és Erdély főbb látványosságait, az ott élők kulturális szokásait.  

Október 24. csütörtök

Hajnali 4-kor indultunk az iskola elől.  Utazás alatt pihenésképpen megálltunk reggel a Dévai várnál, ahol a felvonózás után egy 3 fős, korábban önként jelentkező diákcsapat bemutatta a Dévai vár történetét, amit Magyari Levente történelem szakos nevelőtanár kiegészített, majd megismerkedtünk a Dévai vár legendájával is. Fentről megcsodálhattuk a várost, megtaláltuk a Dévai Ferences rendi templomot és kolostort. 

Következő nagyobb lélegzetvételű megállónk délután Csíkszeredában volt, ahol meglátogattuk a Makovecz Imre által tervezett Millenniumi templomot, megnéztük a Mikó várat és meglátogattuk a Csíksomlyói Kegytemplomot. Itt idegenvezető segítségével ismerhettük meg részletesen Csíksomlyó és a ferences szerzetesrend, kolostor és nyomda, valamint a kegytemplom történetét. A bemutató a kis makettnél indult, majd a kegytemplom megcsodálása után a Lok-patak völgyében található borvízforrásnál ért véget, ahol szomjunkat olthattuk és víz készleteinket újra feltölthettük.   
 
Szállásunk és étkezésünk a gyergyószárhegyi Kájoni János Gyermekotthonban volt, ahol kényelmes szállás. szeretettel előkészített körülmények és nagyon finom vacsora várt ránk. Az esti időpont dacára, fáradtságot nem kímélve eljöttek és szeretettel fogadtak a szálláson testvériskolánk küldöttei: Benedicsics Jenő igazgató-helyettes, és a kedves tanárnők Ferencz Zsuzsanna és Nagy Zsuzsanna, akik átadták a testvériskola üdvözletét és a gyerekotthon vezetőjével együtt szívélyesen fogadták és megvendégelték az addigra már a fáradtság jeleit mutató csapatunkat.

Korábbi években már voltunk itt elszállásolva lovastábor idején. Akkor is nagyon jól éreztük magunkat és kellemes emlékek kötnek ide:

http://kossuthkollegiumkkfhaza.blogspot.com/2016/08/a-kossuth-osok-lovas-nomad-taborban.html

A szállás elfoglalása, felfrissülés, közös vacsora és a kölcsönös bemutatkozások után a jól megérdemelt alvás következett.

Október 25. péntek

A bőséges reggeli után Gyergyószentmiklósra mentünk.

Első utunk a Tig-Rad System Kft-hez vezetett, ahol korábban már két alkalommal is szakmai gyakorlaton vettek részt tanulóink az Erasmus + programnak köszönhetően és így már jó ismerősként fogadtak helyi szakmai partnereink Bajkó Tibor cégvezető és az ARBOR Vállalkozói Szövetség ügyvezetője Madaras Gyöngyvér.

A tanulók megismerkedhettek a fafeldolgozás és fenyő szárítás, valamint a gerendaházak gyergyói készítési módszereivel egy céglátogatás és bemutató keretein belül. Madaras Gyöngyvér röviden ismertette a Gyergyói-medence gazdasági, földrajzi és turisztikai jellemzőit és látványosságait. 

A következő program részeként a Fogarasy Mihály Műszaki Líceum igazgatónője, Részeg Ildikó és a szakoktatók bemutatták a testvériskolát, az asztalos műhelyüket, a pályázaton nyert új gépeiket és a szakoktatásban általuk használt módszereket. Közös programként a testvériskola tanulóival megcsodáltuk az iskola közelében lévő gyergyói Örménykatolikus templomot.

Találkoztunk az önkormányzat és helyi intézmények képviselőivel, Erős Levente önkormányzati képviselő mesélt a város aktuális fejlesztéseiről és eredményeiről.

A gyergyószentmiklósi városnézés idején az egyházi és örmény építésű kőépületeket figyelhettük meg, a város híres polgárházaival ismerkedhettek meg tanulóink.

Este közös vacsorán vettünk részt a Fogarasy Mihály Műszaki Líceumban, ahol tanulók és tanárok még jobban megismerhették egymást. A végén a kiskunfélegyházi fiataloknak egy kis meglepetés bulival szereztek örömet a helyi diákok az iskola étkezőjében.

Október 26. szombat

Szombaton a Gyilkos-tónál a helyi vezetőinkkel, Ferencz Zsuzsanna és Nagy Zsuzsanna tanárnőkkel túráztunk a Kis-Cohárd sziklára, látogattuk meg a méltán minden figyelemre érdemes Békás-szorost és Gyilkos-tavat.  Megcsodáltuk a régi gerenda villákat és legfőképpen a Szent Kristóf fakápolnát néztük meg részletesen, amely elkápráztatott a csodás magyar mondavilágot idéző festményeivel.

A későbbiekben a Békás-szorosban sétáltunk, az odavezető szerpentinek és sziklák felfedezése, megfigyelése történt, különösen megfogó volt a magas sziklafalak látványa és a Magyarok hídja. A sziklák, a jég, a víz és a szél nyomait viselik magukon mindenfele és igazi különlegességet jelentettek az alföldi fiataloknak.

A nap végén Szárhegyen közös focizásra került sor a helyi fiatalok és iskolánk tanulói között Mester Ernő kollégánk vezetésével.

Október 27. vasárnap

A szovátai tanulmányi kirándulás során az Osztrák-Magyar Monarchia fürdővárosainak jellegzetes építészeti termékeivel a gyönyörű tornácos, kis tornyos villáival kerülhettünk közelebbi kapcsolatba. A XIX. század eleji szovátai építkezési stílust a csipkés faerkélyek és a csinos tornyocskák jellemezték.

Szovátán ezen kívül a természeti látnivalókat kerestük fel, a Medve-tó mellett a további sós tavakat is megnéztük Szólláth Hunor helyi idegenvezető irányításával. Tanulóink egyik kedvence a Mária forrás volt, amely Jászai Mari közbenjárására épült ki. Különleges látványosság és érdekesség volt a tanulóknak a sósziklák megtekintése, amit néhányan meg is kóstoltak.

Délután 3-5 fős tanulói csoportokban sor került a testvériskolánk tanulóival közös produktumok elkészítésére Lekrinszki Éva kolléganőnk vezetésével, mely során kollázst készítettek a látottakról, kinyomtatva és felhasználva a közösen készített fényképeket a városról és a látnivalókról. 

Október 28. hétfő

Korán reggel indultunk haza Magyarországra, hogy mindenki elérhesse az utolsó járatát a saját településére. Szándékunk volt, hogy 19 óra előtt Kiskunfélegyházára érjünk. Visszafele a látnivalók változatossága érdekében egy másik útvonalon haladtunk, így a Király-hágó fele, Nagyvárad és Szalonta érintésével jöttünk. Ennek köszönhetően meg tudtunk állni a csucsai Boncza kastélynál, megnéztük az Ady féle Fehér házat és az Octavian Goba mauzóleumot, valamint a középkori ortodox fatemplomot.

Hazaérve, nagyon sok szép emlékről számoltak be a fellelkesült tanulók a szülőknek, a tanároknak és az iskolatársaiknak.

A következő héten, kiértékelést tartottunk, ahol átismételtük, hogy mikor, hol, mit láttunk és részletesen kiértékeltük a programokat a tanulókkal. Mindannyian egyetértettünk abban, hogy bármikor jöhet a következő erdélyi kirándulás, mert nagyon szívesen visszamennének a diákok és a tanárok egyaránt, ugyanakkor várjuk, hogy frissen megismert gyergyói barátainkat fogadhassuk Kiskunfélegyházán.

Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával

Kiskunfélegyháza, 2019.10.04                                       

Magyari Levente, programfelelős

GALÉRIA

Pályázat-Határtalanul

22 c csúcsfotó csoportkép.JPG
4 csop kép a kápolnánál.JPG
6 CSoportkép a Gyilkos tónál.JPG

    Palyazat_Hatartalanul_palyazat_HAT_19_02_0306_megvalosulasa.docx

Letöltés

Partnereink

SZC logo

Kiskunhalasi Szakképzési Centrum


Kiskunhalasi SzC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

6100 Kiskunfélegyháza, Kossuth u. 34.

Telefon: 76/462-155

E-mail: titkarsag@kszckossuth.hu

OM azonosító: 203042/009


2024Kiskunhalasi SzC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium